10milionów 10milionów
102
BLOG

Słowo od naczelnego: Projekt Brygada - pierwsze konkrety

10milionów 10milionów Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 0

Ostatnie tygodnie dla zespołu zajmującego się Projektem Brygada upłynęły pod znakiem porządkowania spraw organizacyjnych i konkretyzowania samych założeń jakie chcemy w jego ramach zrealizować, niemniej uważam, że warto podzielić się z osobami śledzącymi naszą inicjatywę pierwszymi informacjami jakie uznajemy za miarę pewne. Zastrzegam jednak, że koncepcje, o których tutaj przeczytacie mogą jeszcze ulec pewnym korektom, bowiem cały czas są one w stadium mniej lub bardziej zaawansowanych projektów. Jednak na dzień dzisiejszy sprawy wyglądają w sposób następujący:

Cel główny projektu

Projekt Brygada jest przede wszystkim inicjatywą o charakterze edukacyjnym. To założenie jako podstawowe nie powinno ulec zmianie. Naszym głównym celem oprócz popularyzacji nieznanej, zapomnianej bądź też zwyczajnie zafałszowanej historii Brygady Świętokrzyskiej NSZ jest zorganizowanie rajdu, który pozwoliłby jego uczestnikom, a także osobom śledzącym jego przebieg, poznać maksymalnie szeroki kontekst ówczesnych wydarzeń, zrozumieć postawy jakimi kierowali się zarówno dowódcy Narodowych Sił Zbrojnych jak i Armii Krajowej oraz z czego wynikały tak diametralne rozbieżności. Jesteśmy przekonani, że pozwoli to lepiej zrozumieć tragiczny rozdział naszej historii, wyznaczony przez lata 1939-1947.  Wieloletni brak miejsca w oficjalnej narracji historycznej z tego okresu dla obozu narodowego czy Narodowych Sił Zbrojnych czyniła ją bowiem nie tylko niezwykle ubogą, ale i zwyczajnie niezrozumiałą. To jako historycy chcemy zmienić.

Innym aspektem całego Projektu na jakim chcemy się skoncentrować to element badawczy. W składzie organizatorów rajdu znajdzie się specjalny podzespół, którego zadaniem będzie dokumentacja relacji świadków historii na całej trasie marszu Brygady. Być może, w zależności od konkretnych sytuacji, uda się zorganizować także spotkania dla wszystkich uczestników. Upływająca w 2014 roku 70 rocznica sformowania Brygady stanowi nie tylko idealną okazję do zebrania świadectw ludzi, którzy tamte czasy pamiętają. W wielu przypadkach może być to najzwyczajniej na to ostatnia szansa. Popularyzując wiedzę na temat Brygady nie mogliśmy nie uwzględnić w swoich założeniach także i tego elementu.

Forma rajdu

Tutaj w dalszym ciągu toczą się ożywione dyskusje, niemniej pierwsze konkrety także zdążyły się wyklarować. Nie możemy, nad czym bardzo ubolewamy zorganizować naszej inicjatywy w formie całkowicie otwartej. Przeszkody natury logistycznej są tutaj zbyt wielkie, a poza tym widząc z jak wielkim odzewem spotyka się nasza inicjatywa wybranie takiego rozwiązania mogłoby zaowocować gigantycznymi problemami organizacyjnymi. Nie sposób nie zwrócić też uwagi, że planujemy pokonać na rowerach odległość grubo przekraczającą 300 kilometrów. Już samo to wymaga od nas jako organizatorów wprowadzenia pewnych form selekcji dla bezpieczeństwa samych uczestników oraz zapewnienia sukcesu całej inicjatywie. Na dzień dzisiejszy mogę jedynie powiedzieć, że zakładamy udział ok. 50-70 osób plus zespół organizatorów. Całość powinna więc zamknąć się w liczbie 100 osób i właśnie pod takim kątem opracowywany jest właśnie program rajdu oraz jego regulamin.

Działania promocyjne 

Charakter naszych działań promocyjnych jest póki co dość ograniczony z jednego prostego względu - daliśmy sobie jako organizatorzy czas do końca roku, by zamknąć wszelkie kwestie organizacyjne i wykrystalizować pełny obraz naszej inicjatywy, by dopiero móc ją promować. Nie oznacza to jednak wcale, że w ogóle zrezygnowaliśmy na tą chwilę z działań o charakterze promocyjnym. Na Facebooku działa oficjalny fanpage Projektu Brygada, na którym publikowane są materiały dotyczące samej Brygady Świętokrzyskiej oraz jej poszczególnych żołnierzy i oficerów. W przygotowaniu jest strona internetowa poświęcona naszej inicjatywie, która oprócz informacji z życia Projektu będzie także gromadzić wszelkiej maści materiały historyczne. Planujemy zaprojektować ją w taki sposób, aby osoby, które na nią trafią mogły znaleźć maksimum wiadomości oraz źródeł, które zbierzemy w toku przygotowywania warstwy edukacyjno-merytorycznej naszego przedsięwzięcia. Stąd zwracamy się z prośbą także do Was. Jeśli dysponujecie jakimiś niepublikowanymi materiałami fotograficznymi, relacjami bądź dokumentami, które są częścią Waszych domowych archiwów, przesyłajcie je do nas. Chcemy wspólnie z Wami utworzyć w internecie stronę, będącą bazą źródłową dla działań Brygady Świętokrzyskiej, mogącej być merytoryczną przeciwwagą dla krążących po sieci i w literaturze historycznej mitów oraz kłamstw na temat tej jednostki, których korzenie sięgają jeszcze intensywnej propagandy komunistycznej, której zależało, by żołnierzy NSZ przedstawić nie tylko jako polskich faszystów, ale wręcz jako kolaborantów i sojuszników Trzeciej Rzeszy.

Wsparcie i patronaty 

W tej materii także nasze działania przyniosły pewien skutek ze względu na niezwykle życzliwy odzew na jaki trafiliśmy w toku dzielenia się naszym pomysłem z innymi podmiotami. Swoje pełne wsparcie dla naszego projektu wyraziło już Stowarzyszenie Odra-Niemen. Za ich pośrednictwem ubiegamy się właśnie o objęcie całej inicjatywy patronatem Zarządu Głównego Związku Żołnierzy NSZw Warszawie. Wstępne zainteresowanie pomocą wyraziła także pewna marka zajmująca się tworzeniem odzieży patriotycznej. Jesteśmy także w trakcie negocjacji w sprawie włączenia Rajdu Rowerowego Szlakiem Brygady Świętokrzyskiej do oficjalnego kalendarza wydarzeń o charakterze historycznym. W chwili obecnej jedynie tyle mogę powiedzieć, ale zapewniam, że podejmujemy intensywne starania, by z naszym projektem dotrzeć do jak największej ilości zainteresowanych osób i podmiotów. Sam pomysł - i tutaj zgadzają się wszyscy - jest świetny. A wszystko przecież rozpoczęło się właśnie od niego.

Na koniec chciałbym prosić wszystkich zainteresowanych o cierpliwość. Jesteśmy świadomi, że czasu do organizacji Rajdu jest wbrew pozorom nie tak wiele jak może się wydawać. Jednakże jest to na dzień dzisiejszy jeden z naszych głównych priorytetów i stale jest poddawany wszelkiej maści dyskusjom o charakterze burzy mózgów. Jeżeli macie jakieś swoje pomysły dotyczące całego przedsięwzięcia nie wahajcie się do nas pisać. Jesteśmy stale otwarci na wszelkie możliwości współpracy.

Przemysław Mandela,

redaktor naczelny portalu10milionów.pl,

koordynator Projektu Brygada

10milionów
O mnie 10milionów

Portal 10milionow.pl gromadzi ludzi dla których sprawy Ojczyzny nie są obojętne, którzy interesują się historią najnowszą Polski i chcą wyciągać z niej wnioski oraz czują się odpowiedzialni za swój Kraj i jego obywateli. Jest to też miejsce, gdzie na nowo spotkają się ludzie opozycji demokratycznej z czasów PRL. Mamy nadzieję, że te „spotkania po latach“ przywołają wiele wspomnień, a ich utrwalenie na portalu uchroni je od zapomnienia. Portal 10milionow.pl nie jest projektem, który po raz kolejny wyróżni tylko liderów i przywódców opozycyjnych - to portal dla uczestników opozycji i organizacji podziemnych, którzy często anonimowo i bez rozgłosu, bohatersko walczyli o wolną Polskę. Utrwalając pamięć o tych wyjątkowych ludziach i wydarzeniach chcemy także pokazać, że wolność po roku 1989 nie byłaby możliwa właśnie bez tych milionów indywidualnych aktów patriotyzmu. Chcemy, by portal miał również charakter edukacyjny - planujemy szereg działań, które będą młodym pokoleniom przybliżać trudne wydarzenia z najnowszej historii Polski. Chcemy kontynuować tę sztafetę pokoleń, którą przed nami prowadziły pokolenia Polskiego Państwa Podziemnego, a później pokolenie "Solidarności".

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura